Nevinně o víně, aneb stolní deskové strategické hry pro všechny
+420 736 535 539, +420 736 714 361 | info@vinnahra.cz

Videonávody

Příprava hry

V tomto videu uvidíte, co vše je v krabici a jak si připravit karty ke hře. Pokud s VINNOU HROU začínáte, nezapomeňte z balíčku žlutých karet odložit stranou kartu DEGUSTÁTOR!

Vrchní ouřada

Kdo je to Vrchní ouřada? Jaké má funkce a proč je ve hře důležitý? Tady se to dozvíte.

Začátek hry

Máme nachystané karty a začínáme hrát. Jsme čtyři hráči a zasazujeme si své vinohrady. Jak?

První a druhé kolo

Vinohrady jsou zasazené a hurá do prvního kola. Ve videu uvidíte praktickou ukázku hry v prvním a druhém kole. Uvidíte, jak se používají významové karty, jak znásobíte hodnotu keřů kartičkami 2x i jak se sníží kartičkami 1/2 a co se děje na konci druhého kola.

Třetí kolo

Pokračujeme ve hře třetím kolem. Vyměnili jsme zelené karty vinohradu za žluté karty vinařství, vinný KEŘ se změnil v SUD vína a ve hře začíná přituhovat.

Čtvrté a páté kolo

Blížíme se do finále, rozdíly mezi hráči se zvětšují, taktika zabírá a všichni se zabrali do hry. Rozhodne ale až páté kolo!

Konec hry, počítání

Poslední hráč dohrál páté kolo a jdeme počítat, kdo tuto hru vyhrál. Kartičky 2x a 1/2 násobí nebo dělí základní hodnotu sudu vína 200. Výsledek hry zapíšeme ke každému hráči do skore karty a jdeme hrát další hru od začátku.

Pravidlo dvou sudů

Když někdo přijde v průběhu hry o všechny keře nebo sudy, ještě ve hře nekončí, stačí použít “Pravidlo dvou sudů”, správně odpovědět a hraje dál. Pravidlo dvou sudů je jednoduché, stačí říct jednu bílou odrůdu na výrobu bílého vína a jednu modrou odrůdu na výrobu červeného vína. Za každou správnou odpověď obdrží jeden SUD, většinou tedy dva SUDy vína.

Hra s kartou DEGUSTÁTOR

Pití vína není součástí Vinné hry. Pokud si ji ale chcete zpestřit a všichni víno pijete, zařaďte do hry kartu DEGUSTÁTOR a můžete ji v pátém kole použít. Jak se s ní hraje uvidíte ve videu.

Karty kol

K čemu jsou karty kol? Použití významových karet je vázané na hrané kolo a v zápalu hry by mohlo dojít k tomu, že nebudete vědět, ve kterém kole vlastně jste.

SAZENICE – KEŘ/SUD

Je to základní karta, o kterou se hraje. Kdy je karta SAZENICE, kdy KEŘ a kdy SUD? Odpovědi na tyto otázky uslyšíte ve videu.

Karty násobení 2X – dělení 1/2

Významové karty popsané v dalších videích mají funkce násobení základní hodnoty karty KEŘ/SUD nebo její dělení. Na jedné kartě KEŘ/SUD může být i více karet 2X nebo 1/2. Více v zjistíte v přiloženém videu.

Obecný popis významových karet

Naučit se jaké jsou významové karty, které si nechávat, které odhazovat a které očekávat při snímání z balíčků, co to vlastně jsou významové karty, proč jsou dva balíčky zelené a žluté, co je na kartách…? Chcete-li znát odpovědi, pusťte si přiložené video.

HNOJIVO

HNOJIVO udělá z karty SAZENICE kartu KEŘ/SUD, nebo zdvojnásobí hodnotu již vysazeného keře.

FŮRA HNOJE

Majitel této karty navezl do vinohradu plnou fůru hnoje a pořádně jej pohnojil. Díky tomu bude mít na každém keři dvojnásobnou úrodu.

ZLODĚJ KEŘŮ

Ano, je to tak, zloději byli, jsou a budou. Jde o jednu z karet, díky kterým je VINNÁ HRA zábavná a dynamická. Máš-li tuto kartu, neboj se ukrást některému ze soupeřů ten nejlepší KEŘ!

HOTAŘ

Chcete se chránit před ZLODĚJI KEŘŮ? Když máte kartu HOTAŘ, což je hlídač vinohradu, žádný ZLODĚJ neukradne ani jeden keř z Tvého vinohradu.

MŠIČKA RÉVOKAZ

Tento největší škůdce vinné révy je velmi nepříjemný. Když ho dostanete do vinohradu a nepostříkáte, zničí KEŘ a skočí na vedlejší. Co dělat? Mít stále kartu POSTŘIK.

PADLÍ / PERONOSPÓRA

Tyto dvě houby sice nejsou tak nebezpečné jako MŠIČKA RÉVOKAZ, ale zato jsou dnes ve vinohradě častější. Nezničí KEŘ úplně, ale pokud je nepostříkáte, bude úroda poloviční. Jak se ochránit? Kartou POSTŘIK!

POSTŘIK

Toto je ta karta, která ochrání KEŘ napadený kartami MŠIČKA RÉVOKAZ nebo PADLÍ / PERONOSPÓRA. Podívejte se, jak funguje.

SLUNCE

SLUNCE je jediná úplně nejvíc kladná karta. Ten, kdo ji použije, musí mít buď rád všechny spoluhráče, nebo má mnohem větší vinohrad než všichni ostatní. Proč? Protože všichni dostávají na všechny nezamčené KEŘe násobící kartu 2X.

MRÁZ

A jak to už tak bývá, karta MRÁZ je opak karty SLUNCE. Na začátku května přišel mráz a díky tomu mají všichni poloviční úrodu. Na všechny nezamčené karty KEŘ dostanou všichni kartičku 1/2. Buď moc rádi škodíte, nebo máte mnohem menší  vinohrad než ostatní.

ŠPAČCI

Karta ŠPAČCI se dá použít pouze ve druhém kole. Kdo ji vlastní, může poslat hejno špačků na cizí vinohrad. A ti mu jej ožerou tak, že má poloviční úrodu. Na všechny karty KEŘ/SUD dostane postižený soupeř kartu 1/2. Obranou proti špačkům je jenom karta PUŠKA.

PUŠKA

Jak se dá ubránit hejnu špačků? Když máte pušku. Ten, kdo má katu PUŠKA , má jistotu, že mu hejno špačků neublíží.

ZAMČENÝ SUD

A jsme u žlutých karet pro 3., 4. a 5. kolo. Karta ZAMČENÝ SUD je pro průběh hry velice moc důležitá! Kdo si zamkne SUD, ten už o něj nepřijde, nemůže mu jej nikdo ukradnout, napadnout, vzít, už jej ale také nezhodnotí. V praxi se používá často tak, že když ukradnu kartou ZLOĎEJ soupeři kartu KEŘ/SUD s vysokou hodnotou (je na něm jedna nebo více kartiček 2X), je dobré si jej hned zamknout. Podívejte se na video.

Burčák

Karta BURČÁK je použitelná pouze ve 3-tím kole. Ten, komu ji dáte, má smůlu, protože je to jediná karta, proti které není žádná obrana. Vypili jste se spoluhráčem polovinu jeho sudu ve stavu burčáku. Ale pozor, tato karta se dá použít jenom ve třetím kole!

ZLODĚJ SUDŮ

A je to tady zase! ZLODĚJ SUDŮ krade kterémukoliv soupeři libovolný SUD (většinou ten nejdražší) a dramatizuje hru ve 3., 4. a 5. kole!

ZAMČENÝ SKLEP

Jak se ochránit proti ZLODĚJI SUDŮ a kartě ROZZUŘENÝ SOUSED? Kartou ZEMČENÝ SKLEP. Protože ze zamčeného sklepa neukradne nic žádný ZLODĚJ, ani se do něj nedostane ROZZUŘENÝ SOUSED. Bohužel PLÍSEŇ / SIRKA a CELNÍK se dostanou i přes zámek.

LEDOVÉ VÍNO

Karta LEDOVÉ VÍNO násobí 2X hodnotu vína ve vybraném SUDu. Ledové víno není vůbec lehké udělat a jeho hodnota je skutečně vysoká. Máte-li více těchto karet, nemůžete je použít na stejný sud, musíte je použít na více sudů.

SKVĚLÝ SKLEPMISTR

Je to první ze skvělých bonusových karet, kterou můžete použít už ve 3. nebo 4. kole. Násobí 2X hodnotu všech nezamčených SUDů vinařství majitele karty.

PLÍSEŇ / SIRKA

Tato karta je podobná kartě MNIŠKA RÉVOKAZ ve vinohradě. PLÍSEŇ i SIRKA způsobí, že víno je nepitelné. Pokud je neošetříte kartou OŠETŘENÍ VÍNA, zničí víno v SUDu a skočí na vedlejší, vždy ten nejlepší, SUD.

OŠETŘENÍ VÍNA

Touto kartou ošetříte SUD vína, napadený kartami PLÍSEŇ / SIRKA nebo PŘESÍŘENÉ VÍNO. V praxi ve sklepě samozřejmě u každé vady a choroby úplně jinak.

PŘESÍŘENÉ VÍNO

Navštívil jsi vinaře, který od Tebe dostal tuto kartu, zrovna když sířil víno. Zakecali jste se a on přesířil SUD vína. Pokud jej neošetří, bude mít tento SUD vína poloviční hodnotu. Přesířené víno ale samozřejmě neskáče na vedlejší sud.

KONTROLUJI VÍNO

Majitel této karty má velkou výhodu. Pečlivě kontroluje síru ve všech svých sudech, nezakecá se, proto nemůže žádný svůj SUD vína přesířit. Tato karta se dává k celému vinařství.

KRÁSNÉ LÁHVE

Další skvělá bonusová karta, použitelná ale až v 5. kole. Krásné láhve a etikety prodávají, proto majitel této karty znásobí 2X hodnotu všech svých nezamčených sudů.

VYČURANÝ OBCHODNÍK

Co dělá? Podívejte se na video.

ROZZUŘENÝ SOUSED

Je to první ze dvou totálně škodících karet, která zničí všechny nezamčené sudy vybraného protihráče, čímž zcela změní vývoj hry. Ale je proti ní ale jedna ochrana, karta ZAMČENÝ SKLEP.

CELNÍK

A toto je ta druhá totálně škodící karta, která úplně mění hru. Ten, kdo ji dostane, pančuje víno, někdo to zjistil a udal celníkům. A pokud má pachatel 5 a více nezamčených SUDů, celníci přijedou a všechny je zabaví,

DEGUSTÁTOR

Tady se dozvíte základní informace o kartě DEGUSTÁTOR, se kterou se běžně nehraje.